Tarihçe

SANKURT, sektöre, kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Mühendisi M. Kemal Kurtoğlu’nun, 1973 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’ni bitirmesi ile başlayan mesleki hayatı akabinde 1983 yılında, Alkurt inşaat firmasını kurması ile kurumsal kimliğine ilk adımını atmış, 1991 yılında diğer ortakları ile bugün halen aynı ünvanı taşıyan şirketimiz Sankurt İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş, “Havuz”, “SPA” ve “Nitelikli Yapı inşaatı” konularında faaliyet göstermek üzere kurulması ile devam etmiştir.

1995 yılında, diğer ortakların hisselerinin satın alınmasıyla, Sankurt A.Ş., tamamı ile Kurtoğlu ailesinin bünyesine geçmiş, 2005 yılında, Sankurt ailesinin ikinci kuşak temsilcileri İnşaat Yüksek Mühendisi Korcan Kurtoğlu ile Metalurji ve Malzeme Yüksek Mühendisi Kutluhan Kurtoğlu, şirket yönetimine katılmışlardır. Sankurt, 2019 yılında, Almanya’nın Dortmund şehrinde kurduğu SANKURT GMBH firması ile uzun yıllardır yurt dışında sürdürmekte olduğu faaliyetlerini bir üst seviyeye çıkartma hedefine ulaşmıştır.

Sankurt, 2020 yılında yapılan Bodrum ofis yatırımı ile de bölgede devam eden ve başlanması planlanan projeler için ise hazırlıklarını bir üst seviyeye çıkartmıştır. SANKURT, bugün ilk kurulduğu yıllardaki temel felsefesi ve öncü yaklaşımını koruyarak, ülkemizin önde gelen yatırımcı, mimar ve mimarlık firmalarının hem danışman hem de uygulayıcı firma olarak ilk başvurduğu kurum olma özelliğini sürdürmektedir.


1973-1983


SANKURT A.Ş.’nin kurucusu ve halen Yönetim Kurulu Başkanı olan M. Kemal Kurtoğlu; 1973 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü bitirdikten sonra, 1978 ile 1983 yılları arasında sırası ile; AEA İnşaat Müh. Ltd. Şti.’nde “Afyon Bolvadin Alkaloid Fabrikası Sosyal Tesisleri”; Alarko Alsim San. Tesisleri A.Ş.’de “Silifke Taşucu Seka Akdeniz Kağıt Fabrikası”; Alarko Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de “İzmir Aliağa Petkim Tesisleri” ve son olarak da Alarko - Tüm Tesisat ve İnşaat A.Ş. firmasında “Ulus Naciye Sultan Sitesi” inşaatlarında “şantiye şefliği” görevlerinde bulunmuştur.

Ulus Naciye Sultan Sitesi Şantiyesindeki görevinin tamamlanmasının ardından, 1983 senesinde, Alarko firmasının kurucusu Merhum Üzeyir Garih tarafından kendisine, yine aynı sitenin “Açık Yetişkin ve Çocuk Havuzu”, “Sosyal Tesisleri”, “Peyzaj Alanları ve Sert Zeminleri” ile muhtelif diğer alanlarının taahhüt işleri verilmiştir.

Bu işi yapmak üzere, 1983 yılında, Alkurt inşaat firmasını kuran Mehmet Kemal Kurtoğlu, bu vesile ile “Havuz”, “SPA” ve diğer nitelikli yapıların uygulamaları sektörüne ilk adımını atmıştır.


Naciye Sultan Sitesi muhtelif uygulamaları :

1983-1991


Kurucumuz M. Kemal Kurtoğlu, 1983 ile 1991 yılları arasında, Türkiye genelinde, ülkemizin önde gelen iş adamı, aile ve kuruluşlarına ait projelerde; “Açık ve Kapalı Yüzme Havuzları”, “Süs Havuzları”, “Şok Havuzları ve Şok Duşları”, “Hidromasaj Havuzları”, “Saunalar”, “Sosyal tesisler”, “Otoparklar”, “Peyzaj alanları”, “Yalı Rıhtımları”, “II. Derece tarihi eser konutların restorasyon inşaatları” ve diğer nitelikli yapıların inşaat işlerini gerçekleştirmiştir.

Bu projelerin arasında; Halil Bezmen Köşkü (Kandilli), Hacı Ömer Sabancı Yalısı (Beylerbeyi), Şevket Sabancı Yalısı (Kandilli), Özdemir Sabancı Yalısı (Beylerbeyi), Mehmet Emin Karamehmet Villası (Bebek), Necmettin Eliyeşil Villası (Bebek), Odak Tatil Köyü Yüzme Havuzu (Bodrum), Turbay Otel Yüzme Havuzu (Alanya) ve Çukurova Holding’e ait ve o dönemde Yapı Kredi Bankası’na tahsis edilen Beyoğlu İstiklal ve Tepebaşı Caddelerine cepheli binaların anahtar teslim mekanik tesisat işleri sayılabilir.

Bu yıllarda firmamız, Türkiye’de yalnızca birkaç adet olan profesyonel Havuz ve SPA taahhüt firmalarından biri, hatta anahtar teslim (hafriyat, kaba inşaat, ince inşaat, elektromekanik tesisat uygulamaları dahil) uygulama yapan yegâne firma olarak öne çıkmıştır.


1991-2005


1991 yılında; bugün halen aynı ünvanı taşıyan şirketimiz Sankurt İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş., fikir babası ve Genel Müdürü Mehmet Kemal Kurtoğlu ile diğer ortakları tarafından “Havuz”, “SPA” ve “Nitelikli Yapı inşaatı” konularında faaliyet göstermek üzere kurulmuştur.

1991-1995 yılları arasında birçok prestijli Havuz ve SPA projesine imza atan şirketimiz, bu yıllar arasında Alman – Fin Ortaklığı Knüllwald-Helo firmasının sauna ekipmanlarının Türkiye temsilciliğini başarıyla yürütmüş, yine farklı ülkelerden Kızıl Sedir, Hemlock, Ramin, Ayous (Abachi) gibi sauna ahşaplarını ithal ederek Türkiye’de Sauna ve SPA uygulama sektörüne de yüksek kalite anlayışıyla öncülük etmiştir.

1995 yılında, diğer ortakların hisselerinin satın alınmasıyla, Sankurt A.Ş., tamamı ile Kurtoğlu ailesinin bünyesine geçmiştir.

Firmamız, aynı yıl, Kızıltoprak / Kadıköy şubesinin açılmasıyla, toptan ve perakende havuz – sauna ekipmanları, havuz su şartlandırma kimyasalları ithalatı ve satışı ile teknik servis hizmetlerini genişletmiştir.

Yine 1995 yılında, şirketimizin yönetim kurulu başkanı M. Kemal Kurtoğlu, sektörün önde gelen 12 üyesinin bir araya gelmesiyle kurulan ve sektöre büyük katkılarda bulunmuş olan UHE (Ulusal Havuz Enstitüsü)’nün kurulmasında öncülük etmiş ve ilk dönem genel sekreterlik görevini de üstlenmiştir.

Çalışma alanını ve referanslarını gün geçtikçe genişleten ve gerçekleştirdiği projelere her sene yenilerini ekleyen Sankurt A.Ş., 1995-2005 yılları arasında kurumsal, ticari, özel birçok projeyi başarıyla tamamlamış; her zaman ön planda tuttuğu yüksek kalite ve müşteri memnuniyeti değerleriyle, sektörde seçkin bir konum elde etmiştir.

Bu yıllarda ülkemizin yanı sıra, yurt dışı projelere de imza atan Sankurt A.Ş., özellikle Türkmenistan, Kazakistan, Azerbaycan gibi ülkelerde muhtelif Havuz ve SPA uygulamalarını başarıyla gerçekleştirmiş, ülkemizi en iyi şekilde temsil etmiştir.

Bu dönemde de, aralarında Koç ailesi, Koç Grubu ve iştirakleri, Sabancı ailesi, Çukurova Grubu, Swiss Otel, Çırağan Kempinski Oteli, Divan Otelleri gibi Türkiye’nin önde gelen bir çok kurum, kuruluş ve ailelerine ait yatırımlarda çözüm ortağı olarak yer alan Sankurt A.Ş., çok değerli referanslarına her geçen yıl yenilerini eklemeyi başarmıştır.


2005-2020


2005 yılında, Sankurt ailesinin ikinci kuşak temsilcileri İnşaat Yüksek Mühendisi Korcan Kurtoğlu ile Metalurji ve Malzeme Yüksek Mühendisi Kutluhan Kurtoğlu, şirket yönetimine katılmışlardır.

Bu sayede yıllara dayanan tecrübe ve itibar ile dinamik – yenilikçi yönetim anlayışı birleşmiş, ileri teknoloji kullanımı arttırılmış, dünyanın önde gelen ülkelerindeki üreticilerle iş birlikleri geliştirilmiş, kalite yönetimi ve müşteri memnuniyeti en üst seviyeye taşınmıştır.

Bu dönemde büyüme hızını arttıran firmamız; nitelikli ve donanımlı personel sayısı, araç – gereç ve makine parkı, depo ve imalathane olanaklarını da geliştirmiştir.

Kurulduğu ilk yıllarda, ülkemizin önde gelen mimarları ve mimarlık firmalarının da hem danışman hem de uygulayıcı firma olarak ilk başvurduğu kurum olan Sankurt A.Ş., bu dönemde mimarlarla olan ilişkilerini daha da geliştirmiş, bir çoğu ile vazgeçilmez çözüm ortağı olarak çalışarak çok önemli projelere birlikte imza atmıştır.

Tamamladığı sayısız özel konut ve yalı projelerinin yanı sıra bu dönemde;

-İ.T.Ü. Geliştirme Vakfı Okulları, VKV Koç Üniversitesi Kampüsleri, VKV Koç İlk-Orta-Lise Kampüsü gibi muhtelif eğitim kurumlarının yarı olimpik, yarış ve eğitim havuzları inşaatları;

-Divan İstanbul Otel, Divan Çukurhan Ankara, Divan Adana Otel, Divan Bursa Otel, Sheraton Grand Samsun Otel, Hilton Otelleri, Conrad Istanbul Bosphorus Otel, Soho House Istanbul, Mercure Topkapı Otel gibi bir çok üst düzey otel ile Türkiye’nin çeşitli illerinde muhtelif butik otellere ait Havuz, ıslak hacimler ve SPA alanlarının inşaatları;

-Ark İnşaat A.Ş. (Koç Grubu), Artaş İnşaat (Avrupa Kale Konutları, Artaş Ataköy Ofis), Vadistanbul (AVM, Bulvar ve Park Etapları), Mesa – Nurol (Yeşilyaka), Bilgili Holding A.Ş. (West Blocks, Akaretler Turizm, Ortaköy Aparts, Republika, Sefaköy Aparts, Valikonağı Gayrimenkul, Çakmaklı Aparts), NEF - Timur Gayrimenkul A.Ş. (Nef Reserve Yalıkavak, Nef Reserve Gölköy, Nef Bahçelievler, Nef Sancaktepe), Türkerler Holding (Çiftçi Towers), Soma Holding (Spine Tower), Aksoy Holding A.Ş. (Epique Island / Yalıkavak), Rönesans Holding, Polimeks Holding, Bilgili – Doğuş Holding (Galataport Projesi – Peninsula Istanbul Otel) gibi Türkiye’nin önde gelen kurumlarının muhtelif sektörlerdeki yatırımlarına ait yüzme havuzu, süs havuzu, gösteri-şov havuzu, biyolojik gölet, SPA alanları, gibi bir çok projeyi gerçekleştirmiştir.

Özellikle 2010 yılından itibaren, Almanya başta olmak üzere, Avrupa ve A.B.D.’nin en kaliteli Havuz ve SPA ekipmanı markalarının distribütörlük ve temsilciliklerini üstlenen Sankurt A.Ş., bu sayede imza attığı projelerdeki kalite farkını malzeme ve ekipman açısından da ortaya koymuştur.

Halen Alman Prominent, Badu Speck, Behncke, Hygromatik, WDT; İtalyan Florim (Floorgres); Amerikan Watkins (Hot Spring) ve Sunlighten; İngiliz Universal Fibre Optics (UFO), Hırvat Filix firmalarının distribütörlük ve temsilciliklerini yürütmektedir.

2015 yılında BSW (Alman Havuz ve Wellness Derneği)’nin ilk ve tek Türk üyesi olan şirketimiz; başarılı çalışmalarını uluslararası çapta düzenlenen yarışmalarda kazandığı ödüllerle süsleme gururuna da erişmiştir.

Her sene düzenlenen, Almanya, İsviçre, Fransa, İtalya başta olmak üzere önde gelen Avrupalı firmaların katıldığı ve hem teknik hem estetik anlamda en iyi havuz uygulamalarının seçildiği BSW AWARDS yarışmasında; 2021 yılında yüzme havuzu ile Top 10, Otel Yüzme Havuzları kategorisinde Gümüş (2.lik), 2020 yılında Premium Özel Havuz kategorisinde TOP 10, Otel kategorisinde bronz (3.lük),havuz tadilatı kategorisinde bronz (3.lük), 2017 yılında özel hidromasaj havuzu projesi ile TOP 10, 2017 yılında ise Premium Özel Havuz kategorisinde Altın (1.lik), 2015 yılında Otel kategorisinde bronz (3.lük) ödüllerine layık görülmüştür.

2016 yılında, EUSA (Avrupa Havuz ve SPA Dernekleri Birliği)’nın düzenlediği ve tüm Avrupa ülkelerinin Havuz & SPA derneklerinin seçtiği en iyi uygulamaların yarıştığı organizasyonda ise gümüş ödülün sahibi olarak ülkemiz adına benzersiz bir başarıya daha imza atmıştır.

Firmamız yönetim kurulu başkan yardımcısı Korcan Kurtoğlu, 2017 yılında, kurucu üyesi olduğumuz UHE (Ulusal Havuz Enstitütüsü) genel kurulunda, üyelerin tamamına yakınının teveccühü ile UHE yönetim kurulu başkanlığı görevine seçilmiştir. Başarıyla yürüttüğü başkanlık döneminin sonunda, 2019 yılında yine üyelerin takdiriyle bir kez daha aynı göreve getirilmiştir.

2015 yılından itibaren, havuz ve SPA alanındaki faaliyetlerinin yanında, özellikle İstanbul ve Bodrum’da konutların ve otellerin anahtar teslim inşaatlarının taahhüdünü de hizmet alanlarına ekleyen firmamız; üst düzey projelerin konut uygulamaları, sert zemin – yol – tünel inşaatları, denizden su alma yapıları, sosyal tesisleri, kulüp binalarını tamamlamıştır.

Sankurt ailesi, 2019 yılında ise, Almanya’nın Dortmund şehrinde kurduğu SANKURT GmbH firması ile uzun yıllardır yurt dışında sürdürmekte olduğu faaliyetlerini bir üst seviyeye çıkartma hedefine ulaşmıştır. SANKURT GmbH Almanya, aynı Türkiye’de olduğu gibi, havuz ve SPA tasarım-danışmanlık-uygulama alanlarının yanı sıra konut ve ticari yapı yatırımı, inşaatı ve geliştirmesi konularında da faaliyet göstermeye başlamıştır.


Firmamız, 2020 yılında, uzun zamandır faaliyetlerini sürdürdüğü Bodrum’a kalıcı olarak yerleşerek, Bodrum başta olmak üzere Ege Bölgesi’ndeki projelerini yerinden yönetmek, müşterilerine sunduğu hizmet kalitesini en üst düzeye çıkartmak amaçlarıyla Bodrum-Yalıkavak’ta yeni ofis-showroom-depo binasının açılışını gerçekleştirmiştir.Teklif Al

Telefon

Whatsapp